Dentysta Krakow
Uslugi dentystyczne w krakowie – stomatolog

Moc żalu

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Kiedy rozważamy żałowanie w medycynie, zwykle myślimy o odczuciu, które wynika z kiepskiego wyniku klinicznego. Na przykład znajomy pod koniec lat 60. miał zapalenie gruczołu krokowego. Nie lubił brać tabletek i po lekturze opcji leczenia nalegał na codzienny reżim z antybiotykiem fluorochinolowym. Doprowadziło to do szybkiego złagodzenia objawów. Ale kilka tygodni później miał spontaniczne pęknięcie ścięgna Achillesa – rozpoznawalny, choć rzadki efekt uboczny leku. Dlaczego nalegałem na ten antybiotyk. Spytał gorzko, przeszukując jego opiekę. Jego historia zawiera dwa zasadnicze elementy, które prowadzą do żalu: wyobrażenie sobie, że obecna sytuacja byłaby lepsza, gdyby działało się inaczej, a samo-oskarżenie za dokonanie wyboru, który doprowadził do złego wyniku. Możliwość pożałowania cienia prawie w każdej decyzji medycznej pacjenta. Na każdym etapie, od wyboru lekarza lub szpitala do zaakceptowania diagnozy, przyjęcia prognozy i wyboru lub odmowy leczenia, istnieje element niepewności, a zatem ryzyko żalu. Oczywiście, rozczarowanie jest nieuniknionym aspektem dokonywania trudnych wyborów; czasami wyniki nie spełniają naszych oczekiwań. Ale rozczarowanie nie wiąże się z samorzekaniem, a zatem różni się od żalu. Żal z powodu samooceny może być jednym z największych obciążeń w życiu pacjenta.
Jednak pomimo centralnego ubolewania w medycynie, badania w dużej mierze nie zdołały uchwycić złożoności i konsekwencji tej emocji1. Ponadto wiele z proponowanych instrumentów pomiaru żalu pacjenta nie potrafi odróżnić rozczarowania od żalu. Jako praktykujący lekarze i jako długoletni nauczyciele studentów medycyny zdaliśmy sobie sprawę, że chociaż żałowanie lekarzy było sporadycznie omawiane w kontekście sporów o nadużycia, ważny przedmiot żalu pacjenta nigdy nie został bezpośrednio podniesiony podczas naszego szkolenia i nadal jest w dużej mierze nieobecny w programie nauczania.
Kiedy zaczęliśmy zgłębiać tę kwestię, byliśmy zaskoczeni odkryciem, że doświadczenie złego wyniku nie zawsze powoduje żal. Znajomy miał operację kolana dla przewlekłego bólu z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. Operacja nie powiodła się, a jego ból nie został złagodzony. Mimo że był rozczarowany, nie żałował. Wyjaśnił, że śledził proces, rozważał jego opcje i dokonał świadomego wyboru. Naukowcy opisują żałowanie procesu , które pojawia się, na przykład, gdy pacjenci nie rozważają informacji o wszystkich dostępnych wyborach przed podjęciem decyzji. Pacjent ten uniknął żalu z powodu procesu i nie doznał samouszkodzenia.
Jeszcze bardziej nieoczekiwane dla nas jako lekarzy była obserwacja, że dobry wynik nie zawsze przeszkadza w żalu. Pacjent pod opieką jednego z nas został przypadkowo znaleziony podczas badania, aby mieć wyczuwalny guzek tarczycy. Biopsja wykazała nietypową cytologię. Nawet przy testach genetycznych nie było pewne, czy guzek jest złośliwy. Pacjent był świadomy, że może to być łagodne i zdecydował się obserwować i czekać za pomocą ultradźwiękowej inwigilacji. Chociaż guzek wydawał się stabilny w badaniu ultrasonograficznym, ostatecznie jej rodzina przekonała się, że ma operację
[przypisy: zniżki dla krwiodawców, nfz rzeszów sanatoria kolejka, nowotwór pęcherzykowy tarczycy ]

Tags: , ,

No Responses to “Moc żalu”

  1. Old Man Winter Says:

    To sa sprawdzone informacje czy dopiero w fazie testow klinicznych

  2. Pluto Says:

    [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: tłuszcze nienasycone[...]

  3. Chuckles Says:

    Ja słyszałam i czytałam ksiazke Po co ten Jod

Powiązane tematy z artykułem: nfz rzeszów sanatoria kolejka nowotwór pęcherzykowy tarczycy zniżki dla krwiodawców