Dentysta Krakow
Uslugi dentystyczne w krakowie – stomatolog

Moc żalu ad

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Przeszła operację bez powikłań i nie wykryto raka. Zamiast odczuwać ulgę, pożerała ją jednak żal, że przeszła operację, która wydawała się niepotrzebna. Badacze opisali żal związany z rolą pacjenta w procesie decyzyjnym. Na przykład, gdy inna osoba ma duży wpływ na wybór leczenia, a pacjent przyjmuje bardziej pasywną postawę, może wystąpić żal z powodu roli . Badania psychologiczne w innych dziedzinach dały pewien wgląd w genezę żalu w medycynie. Wczesne badania Daniela Kahnemana i Amosa Tversky ego uwypukliły okoliczności, które mogą nasilić żal w obliczu negatywnego wyniku.2 Poprosili uczestników badań o wyobrażenie sobie uczuć dwóch różnych inwestorów w obliczu spadającej ceny akcji. Aktywny inwestor niedawno kupił akcje, natomiast pasywny inwestor po prostu zatrzymał akcje, które posiadał. Większość uczestników oceniła, że aktywny inwestor odczuwałby większy żal z powodu niedawnego zakupu. Kahneman i Tversky doszli do wniosku, że złe wyniki ostatnich działań są bardziej żałosne niż podobne wyniki z bezwładności.
Chociaż badania te dotyczyły pieniędzy, podobne eksperymenty dotyczyły różnych sytuacji medycznych, w tym badań przesiewowych i leczenia raka, badań prenatalnych i operacji planowych. W szczególności, badania te zostały przywołane w celu wyjaśnienia niskiego wskaźnika szczepień przeciwko chorobom, takim jak grypa. Oszacowanie zaniedbania – tendencja do bezczynności lub bezwładności – odzwierciedla przewidywany żal i powoduje, że wiele osób unika szczepień przeciwko grypie. Podczas gdy czują się zdrowo, przewidują żal, jakiego doświadczyliby, gdyby zachorowali po wstrzyknięciu. Mimo że ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony szczepionki jest niskie, a objawy są zazwyczaj łagodne, wiele osób nie szczepi się i podejmuje ryzyko późniejszego rozwoju grypy.
Z drugiej strony, tendencyjność komisji , skłonność do przekonania, że działanie jest lepsze niż bezczynność, może skutkować żalem przybywającym później, gdy wystąpi zły wynik – doświadczony żal . Psycholog George Loewenstein rozróżnia podejmowanie decyzji w gorącym i zimne stany emocjonalne4. Kiedy odczuwamy ból lub bardzo się niepokoimy, jesteśmy gorliwi i skłonni do dokonywania wyborów, które, jak sobie wyobrażamy, szybko naprawią nasz stan, co predysponuje nas do wprowadzenia uprzedzeń. W stanie gorącym pacjenci mogą zbytnio obniżyć ryzyko związane z leczeniem i przecenić jego prawdopodobieństwo sukcesu, torując drogę do późniejszego żalu, jeśli wynik jest słaby. Pacjenci, którzy wybierają zabiegi planowe w stanie gorącym i kończą na złym wyniku, mogą być szczególnie narażeni na żal z powodu uprzedzeń prowizyjnych.
Niektórzy badacze uważają, że związek żalu z jakimkolwiek działaniem lub bezwładnością należy rozpatrywać w kontekście wydarzeń poprzedzających. Eksperymenty związane ze sportem mogą być istotne. Zespół holenderskich badaczy pod kierownictwem Marcela Zeelenberga ocenił żal trenera, który decyduje się zmienić listę zawodników tuż przed utratą gry przez jego zespół. Stopień żalu zależał od tego, czy zespół wygrał, czy przegrał przed zmianą składu
[przypisy: nowotwór pęcherzykowy tarczycy, zniżki dla krwiodawców, nasz olsztyniak ]

Tags: , ,

No Responses to “Moc żalu ad”

 1. The China Wall Says:

  od 3 dni boli mnie brzuch z prawej strony kłuje mnie cos

 2. Rita Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: kurkuma[...]

 3. Ryszard Says:

  Oczywiście, że można przedawkować witaminę C.

 4. Cross Thread Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: okulista Pszczyna[...]

 5. Zesty Dragon Says:

  Ja używam w kapsułkach kwas hialuronowy

 6. Przemysław Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: usg Kraków[...]

 7. Gas Man Says:

  jedni pisza tak drudzy inaczej

Powiązane tematy z artykułem: nasz olsztyniak nowotwór pęcherzykowy tarczycy zniżki dla krwiodawców